Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Relacja po konferncji w dn.21.04.2018 w Skarżysku-Kam

Utworzono dnia 08.05.2018
Czcionka:

Konferencja naukowa „Choroba Alzheimera – problemem medycznym i społecznym?”

 

W dniu 21.04.2018r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Legionów 124 odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Choroba Alzheimera – problemem medycznym i społecznym?”

            Tematyka dotknęła istoty choroby, form opieki i podtrzymania sprawności chorych oraz sposobów wspierania rodzin sprawujących opiekę.

Konieczność zorganizowania konferencji o tej tematyce wyniknęła z potrzeb lokalnego środowiska, w którym problemy opieki i wsparcia osób z chorobą  Alzheimera i ich rodzin dramatycznie narastają.

Szczegółową tematykę konferencji zaprezentowali:

 1. dr n.med. Małgorzata Fudala – specjalista neurolog na temat „Postępowanie medyczne i opiekuńcze u osób z chorobą Alzheimera”.
 2. mgr Urszula Niemiec – fizjoterapeuta – nauczyciel CKZiU w Skarżysku-Kamiennej na temat „Postępowanie fizjoterapeutyczne u osób z chorobą Alzheimera”.
 3. mgr Marcelina Kupis – psycholog na temat „Komunikacja w chorobie Alzheimera”
 4. mgr Wiesław Stępiński – współzałożyciel firmy Seniorat na temat „Opaska telemedyczna jako bezpieczeństwo opieki nad chorym”.
 5. dr n.med. Bogumiła Kowalczyk-Sroka – wojewódzki konsultant w dz. pielęgniarstwa dla woj. świętokrzyskiego na temat „Choroba Alzheimera, a kwestie etyczne – kiedy zakończyć leczenie?”
 6. mgr Mariusz Pająk – prezes Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych
  dla województwa świętokrzyskiego na temat „Rola organizacji Alzheimerowskich na przykładzie Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego”.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyła w niej liczna grupa osób zarówno organizujących opiekę (pracownicy ośrodków pomocy społecznej), jak też sprawujących opiekę domową (opiekunki środowiskowe i domowe) i instytucjonalną (opiekunowie w domach pomocy społecznej).

Część uczestników to członkowie rodzin opiekujących się chorymi z zaburzeniami pamięci o różnym podłożu.

Z dyskusji z uczestnikami wynika, że zapotrzebowanie społeczne na profesjonalne informacje dotyczące opieki w stanach dementywnych jest bardzo duże.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej będzie cyklicznie organizowało seminaria i warsztaty na ten temat (informacje o terminach będą ogłaszane na stronie Centrum pod adresem www.ckziu.pl oraz na profilu facebook’owym.

Współorganizatorami konferencji byli:

 1. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku-Kamiennej
 2. Kieleckie Stowarzyszenie Alzheimerowskie,
 3. Wojewódzki Konsultant w dz. Pielęgniarstwa dla woj. świętokrzyskiego,
 4. Wojewódzki Konsultant w dz. Pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla woj. świętokrzyskiego

Link do zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/qrHg07ZuNkJmWAzG3

linki do serwisów, które opublikowały artykuł. 

http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/20626-po-konferencja-naukowa-choroba-alzheimera-problemem-medycznym-i-spolecznym.html
https://www.spottedskarzysko.pl/fakty/item/2931-choroba-alzheimera-problemem-medycznym-i-spolecznym.html
https://www.swietokrzyskie.pro/o-chorobie-alzheimera-podczas-konferencji-naukowej/

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 115

W poprzednim miesiącu: 125

Wszystkich: 19411